Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat akvárium?

Nechte se i doma unášet uklidňující krásou podvodního světa. Akvaristika je krásný, zato náročný koníček. Obzvláště v začátcích se mějte na pozoru při výběru velikosti akvária a vhodného příslušenství, díky kterému zajistíte živočichům a rostlinám příznivé a zdravé podmínky k životu. Odměnou vám bude barvitý obraz, u kterého budete moci hodiny relaxovat. Na jaké další parametry je třeba myslet?

Akvaristika je náročný koníček, který se vám ale odmění barvitými obrazy podvodního světa

Otázky na začátek

Jaké jsou vaše zkušenosti?

Při pořizování akvária hrají vaše dosavadní zkušenosti důležitou roli. Pokud s akvaristikou teprve začínáte, bude pro vás vhodnější akvarijní set. Jedná se o kompletně vybavené akvárium včetně technického příslušenství. Díky tomu vám na začátek odpadne starost s rozhodováním, co vše je ještě potřeba dokoupit.

Jestli se už v této oblasti pohybujete delší dobu, bude pro vás možná zajímavější akvárium bez výbavy, kde si jednotlivé doplňky pořizujete sami. Na to potřebujete umět odhadnout, jak silná filtrace je do vašeho akvária vhodná, jaké topné těleso, osvětlení a krytí. Počítejte také s vyššími náklady než u akvarijního setu.

Sladkovodní, nebo mořské akvárium?

Lákají vás exotické ryby a další atraktivní tvorové jako medúzy, sasanky a korály? Nebo dáváte přednost osvědčeným sladkovodním klasikám? Rozdíl se nenachází jen v obsahu soli ve vodě a druhovém složení rostlin, ale hlavně v nárocích na údržbu nádrže a celkových nákladech na provoz. Vybudování sladkovodní nádrže je výrazně snazší a také provoz podstatně levnější.

Při výběru ryb dbejte na vlastnosti jednotlivých druhů a jejich vzájemnou snášenlivost. Od každého druhu byste si měli pořizovat vždy více kusů, neboť většina rybek se cítí lépe ve společnosti.

Rozpočet na akvárium?

Nechcete zprvu do akvárka investovat příliš velký obnos? Obecně vychází lépe akvarijní set, který můžete pořídit od několika set korun, v závislosti na velikosti a provedení. Na cenu má samozřejmě vliv i to, zda se jedná o sladkovodní, nebo mnohem dražší mořské akvárium. Na samotné velikosti akvária se nevyplatí šetřit, protože čím větší, tím snazší na údržbu a lepší pro rybičky. Naopak se dá ušetřit na příslušenství.

Důležité parametry

Rozměry

Jak jsme již načrtli výše, s rozměry akvária by se nemělo šetřit. Mimo to, že je větší prostor jistě přívětivější pro rybičky, bude i vám lépe sloužit. Snáze se vám bude udržovat konstantní teplota i kvalita vody. Mezi standardní velikosti patří 60cm akvária s přibližným objemem 54 l, 80cm s objemem nad 100 l a akvária s délkou 120 cm.

Hloubka by měla být stejně velká nebo větší než výška. Čím vyšší akvárko, tím hůře se vám bude dostávat ke dnu, čímž se zkomplikuje následná údržba. Běžné rozměry se tedy pohybují například v rozmezí 60 × 30 × 30 cm nebo 80 × 35 × 40 cm.

Skleněné rostlinné akvárium bude skvělým doplňkem do obývacího pokoje

Objem

Podle počtu a velikosti rybiček, stejně tak jako rostlin, vybírejte vhodný objem. Některé druhy ryb však potřebují ještě více prostoru než by se k jejich velikosti mohlo zdát. Často se doporučuje začínat právě s 60–80l akvárii. Pro ryby delší než 10 cm bude vhodnější akvárium od 120 l. Existují však mnohem drobnější malá akvária, nazývaná nano akvária, která dosahují klidně i 2 l. Taková jsou vhodná pouze pro malé živočichy žijící spíše na dně.

Objem Vhodný pro
Do 20 l bojovnice, živorodky, krevetky, šneci
30–60 l menší ryby do 5 cm, ne více než 20 kusů
100 l menší ryby do 5 cm, nebo pár 10cm
200 l větší sladkovodní i mořské ryby, např. skaláry
300 l velké tropické druhy, bohaté dekorace

Síla skla

To jak moc je akvárium náchylné k prasknutí, ovlivňuje tloušťka skla. Tloušťka se udává v milimetrech a její ideální hodnotu zjistíte poměřením délky a výšky akvária. V následující tabulce můžete najít, jaká tloušťka je ta správná pro nejčastější rozměry nádrží.

Rozměr (délka × výška v cm) Tloušťka skla (v mm)
60 × 30 4,1
80 × 30 4,4
120 × 40 7
120 × 50 8,9
140 × 60 11,6

Na co se zaměřit

Materiál

Nejčastěji se setkáte se skleněným, nebo plastovým akváriem, přičemž mezi ty nejkvalitnější spadají skleněná akvária lepená syntetickým kaučukem. Mezi jeho hlavní výhody patří jednoduchá údržba a životnost materiálu, který nepodléhá korozi ani ve slané vodě. K tomu jsou náchylná skleněná akvária s kovovým rámem. Alternativou ke kovovým rámům jsou novodurová těsnění, které korozi nepodléhají, tudíž jsou vhodnější pro mořská akvária. Nelepené celoskleněné varianty jsou záležitostí malých akvárií do 40 l.

Plastová akvária jsou co do tvaru a designu variabilnější a také lehčí při převozu. V mnohém se podobají lepeným nádržím, na rozdíl od nich jsou ale náchylnější na poškrábání a deformaci.

Tvar

Obdélníková akvária - klasický pravoúhlý tvar, který je pro rybičky nejvhodnější. Neomezuje jejich pohyb a poskytuje dostatek úkrytu. Kromě kvádrů můžete pořídit i krychlové a šestiúhelníkové varianty, které při pohledu z určitých úhlů zkreslují, což může pomoci vyniknout menším exemplářům.

Kulatá akvária - nejsou vhodná pro chov ryb, protože se v něm hůře orientují. Problém byste navíc měli i s umisťováním příslušenství k filtraci. Kulatá akvária se proto spíše hodí jako designové prvky s vodními rostlinami.

Rohová akvária - nebo také akvária se skříňkou jsou praktická provedení, která navíc šetří prostorem. Nabízí se kousky s rovnou nebo designově zajímavější prohnutou přední stranou. Vyrábějí se z plaveného floatového skla, přičemž zabroušené hrany skla jsou lepené. Bezpečnostním prvkem jsou stěnové a příčné rozpěry použité s ohledem na velikost daného akvária. Před nákupem si ale ověřte, že na daný rozměr seženete vhodné osvětlení. Někdy je třeba ho složit z více kusů.

Vypouklá akvária - jsou akvária, ve kterých je možné pozorovat ryby z různých směrů. Zaoblené přední sklo nabízí maximální výhled a zároveň vytváří moderní prvek v bytě i kanceláři. Nevýhodou může být mírně deformovaný pohled.

Zobrazit více

Speciálním akváriem je tzv. betárium, které je určené pro Bettu bojovnici, druh nenáročné labyrintní ryby. Jednoduchá údržba s minimálním objemem je proto ideální volbou pro začátečníky. Mějte však na paměti, že tento druh je, jak už název napovídá, velmi agresivní vůči ostatním rybám, proto se chová samostatně ve speciálních akváriích.

Umístění

Základním pravidlem je, abyste akvárium neumisťovali tam, kde do něj přímo svítí slunce. Sluneční paprsky totiž podporují tvorbu řas a ohřívají vodu, jejíž teplota by měla zůstat co nejstálejší. Proto je nejlepší variantou klidně i tmavší klidný kout, kdy se o přísun světla postará umělé osvětlení. Kolem nádrže především pak přímo nad akváriem si nechte dostatek místa.

Důležitou položkou je také komoda, nebo skříňka pod akvárium, která musí mít dostatečnou nosnost pro plnou nádrž a případné doplňky. Akvárium můžete zakoupit také v setu přímo s podstavcem. V takovém případě ho neumisťujte přímo na něj, ale nejdřív podložte měkkou výplní jako je kus koberce nebo karimatky. Pokud pořizujete vysokoobjemová akvária např. 500 l a více, nezapomeňte zkontrolovat nosnost podlahy.

Doplňky k akváriu

U výběru akvária to ovšem nekončí. Neméně důležitou položkou je kvalitní příslušenství a pomůcky, které zajistí bezproblémovou funkčnost celého ekosystému.

Filtrace

K odstranění volně plovoucích nečistot a odbourávání škodlivých látek slouží filtr. Děje se tak prostřednictvím mechanického, chemického a biologického čisticího procesu. Nejvhodnější jsou pak takové filtry, které spojují všechny tři mechanismy.

Zobrazit více
 • Při mechanické filtraci se nečistoty zachytávají v zrnitém materiálu filtru. Filtr je potřeba čistit, aby se nachytaný nepořádek nezačal rozkládat a špinit vodu. Jakmile se v něm usadí bakterie, bude filtr vodu čistit také biologicky.
 • Biologická filtrace je zajištěna prospěšnými bakteriemi usazenými ve filtru. Ty se podílí na odbourávání dusíku v nádrži, a pomáhají předcházet vzniku nebezpečných dusitanů, které mohou vést až k zadušení ryb.
 • Během chemické filtrace voda protéká přes speciální sorbenty ve filtru, které dokážou z vody vázat například dusíkaté látky či těžké kovy.

Filtry se dělí na vnitřní a vnější. Vnitřní se umisťují přímo do akvária, a pokud mají zabudované vlastní čerpadlo, mohou v menších nádržích vytvářet i větší proud vody. Vnější jsou umístěny zvenku a za pomoci čerpadla se voda hadicemi přivádí a vrací zpět. Pamatujte na to, že ani ten nejvýkonnější filtr neudrží vodu stále čistou, stále je potřeba vodu pravidelně vyměňovat.

Osvětlení

Jak bylo řečeno výše, pro rybičky je ideální tmavší klidný kout, do kterého nesvítí přímé slunce. Z toho důvodu je akvárko potřeba vybavit umělým osvětlením. Nejlepším řešením jsou podlouhlé zářivky s takovým spektrem záření, které vyhovuje akvarijním rostlinám. Klasické žárovky rozhodně pro účel osvětlení nádrže nestačí. Zářivky by v akváriu měly svítit zhruba 10–12 hodin denně bez přestávky tak, aby simulovaly koloběh dne a noci.

Pokud se vám v nádrži přemnoží řasy, dobu svícení zkraťte – v poledne světlo na 2 hodiny vypněte.

Vytápění a chlazení

Většina ryb vyžaduje určitou stálou teplotu vody, která se pohybuje kolem 22–26 °C. Požadovanou stálou teplotu spolehlivě zajistí ponorné elektrické topítko se zabudovaným termostatem. Topítko vybírejte především podle výkonu ve wattech (W), přičemž pro většinu nádrží v běžně vytápěných místnostech postačí výkon kolem 0,5 W na 1 litr objemu nádrže. Při odkalování, nebo výměně vody, nezapomeňte topítko odpojit od elektrické sítě. Přes letní období je možné topení nechat zcela vypnuté.

U mořských akvárií se vám potom může hodit i chlazení. Kvalitní chladící jednotka zajistí, že bude dobře odváděn teplý vzduch od osvětlení akvária a zároveň v případě potřeby dodá chladnější mořskou vodu.

Dekorace

Interiér akvária můžete podle své fantazie doplnit nejrůznějšími dekoracemi, jako jsou kameny, kořeny, dřeva a korály. Kromě estetické funkce poskytují dekorace rybám potřebný úkryt. Vzhled můžete dále zpestřit pozadími připomínajícími podmořskou krajinu. Pozadí jednoduše nalepíte na zadní část skla.

Skleněné akvárium s kameny a vodními rostlinami

Testy a úprava vody

Pomocí praktických testovacích proužků a kapkových testů změříte pH vody, její tvrdost i obsah jednotlivých prvků. Na základě provedených testů můžete kvalitu vody upravit specializovanými přípravky. Testovací proužky se hodí na rychlé ověření kvality vody. Mnohem přesnější jsou potom kapkové testy. Ty však musíte uchovávat mimo dosah světla a v chladu.

Zobrazit další příslušenství
 • Teploměr - měří teplotu vody a sleduje její kolísání. Vyplatí se pořídit kvalitní co možná nejpřesnější model. Naměřená hodnota se totiž může lišit u některých levnějších teploměrů až o několik stupňů.
 • Čerpadlo - postará se o přivzdušňování a cirkulaci vody v nádrži.
 • Kompresor - zajišťuje přísun vzduchu. Dostatečný obsah kyslíku ve vodě je jedním z předpokladů zdravého vodního ekosystému.
 • Odkalovač - určený na čištění dna akvária je tvořen odkalovacím zvonem a hadicí. Pro výměnu vody budete potřebovat hadici s větším průměrem, aby mohla voda rychleji odtékat. Pro odkalování volte naopak hadici užší, nebude se do ní nasávat písek.
 • Písky - dno akvária můžete založit pískem nebo speciálním substrátem. Dříve se používal výhradně štěrkový písek, který slouží zejména jako substrát pro kořenící vodní rostliny. Tento písek však neobsahuje žádné živiny. Hodí se tedy spíše pro ty akvaristy, kterým jde primárně o chov rybek, a ne rostlin. Pokud je vaším cílem pěstovat náročnější rostliny, zvolte jílové substráty.
 • Magnetické stěrky - praktické řešení na čištění skla, při odstraňování řas a jiných usazenin.
 • Síťka - slouží ke snadnému odchytávání rybiček. Pokud máte více nádrží, mějte i více sítěk.
 • Krmítko - pomůže automaticky udržet krmení na jednom místě a zamezí rozptylování po celé hladině.
 • Rostliny - rostliny v akváriích nejsou zdaleka jen estetickým doplňkem, ale zajistí stabilní biologickou rovnováhu. Poskytují možnost přirozeného úkrytu rybám a jejich potěru. Nově založené akvárium je vhodné zpočátku osázet co největším množstvím nenáročných a rychle rostoucích podvodních druhů rostlin. Teprve po době 2–3 měsíců, kdy se podmínky v akváriu stabilizují, můžete přistoupit k zasazení náročnějších a pomaleji rostoucích rostlin.

Údržba akvária

Pro udržení dlouhodobě příznivých podmínek vašeho malého podvodního světa věnujte pravidelnou péči nejen živočichům, ale i vodě a celému příslušenství. Některé úkony je třeba provádět denně, jiné stačí týdně či měsíčně.

Denní

Rybičky byste měli podle druhu krmit alespoň jednou denně takovým množstvím, které jsou schopné spořádat do 5 minut. Pravidelně kontrolujte počet i chování rybiček. Zpozorujete-li u některé z ryb příznaky nemoci, přemístěte ji do zvláštního akvárka a zahajte léčbu. U nově zasazených či přesazených rostlinek si všímejte, zda se dobře uchytily. V případě jejich uvolnění ze dna je znovu zasaďte.

Krásné a zdravé prostředí akvárka je třeba pravidelně čistit

Týdenní

Jednou za týden až dva vyčistěte přední sklo od řas a usazenin. Jednou za 10–14 dnů je třeba vyměnit vodu, přičemž přesná frekvence závisí na počtu ryb a rostlin. Pokud máte nádrž bez rostlin pouze s rybičkami, budete muset vodu čistit častěji. Vodu, kterou budete do akvária dávat, nechte nejprve odstát. Nevyměňujte však naráz celý objem, ale jen zhruba třetinu. Budete-li měnit více jak 30 % vody, dbejte na to, aby se teplota doplňované vody co nejvíce blížila té v akváriu.

Měsíční

Jednou za 3–4 týdny ze dna nádrže odkalte zbytky z potravy a výkalů, které zpracovaly bakterie. Použijte k tomu odkalovací zvon a hadici. Při sníženém průtoku vody filtrem properte filtrační náplně ve vodě předem odpuštěné z nádrže.